عنوان ها
اوقات شرعي
نظرسنجي
آموزش مهارت های فنی و حرفه ای تا چه حد برای اشتغالزایی جوانان موثر می باشد؟

زیاد
کم

لينک هاي درون سازماني
 /
صفحه اصلي | خدمات الکترونیک | تماس با ما | پست الكترونيك | منشور اخلاقي سازمان | پرتال اداری | میزخدمت الکترونیک
.::"   سال جهش تولید "کشور به موازات نیاز به علم، به پنجه های کارآمد هم نیاز دارد . (مقام معظم رهبری مدظله العالی) ::..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبارمهم


نسخه چاپي ارسال به دوست

نوزدهمین جلسه شورای مهارت استان برگزار شد

نوزدهمین جلسه شورای مهارت استان با حضور دستگاه های اجرایی کرمانشاه در سالن جلسات امید استانداری کرمانشاه برگزار شد

در این جلسه که با محوریت ارائه گزارش در خصوص ایجاد اشتغال در استان برگزار شد، مدیران کل ادارات استان با بیان تعامل مناسب با اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان، انعقاد تفاهم نامه ها و قراردادهای آموزشی در حرفه های جدید و مورد نیاز بازار کار را خواستار و تأکید داشتند با فراهم نمودن بستر فرهنگ گردشگری بخصوص در مناطق هدف گردشگری و ارائه راهکار مناسب جذب گردشگر می توان اشتغال مناسبی در استان ایجاد نمود .

 یاور محمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه ضمن خوش آمدگویی به مدعوین جلسه با اشاره به محورهای آموزشی اداره کل، به طرح توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار اشاره کرد و افزود : خوشبختانه با تعامل مناسب صورت گرفته با طرفین تفاهم نامه،  بیش از 100 درصد تعهدات آموزشی محقق شده و بر اساس گزارش ناظر طرح، استان کرمانشاه در این خصوص در کشور موفق عمل نموده است .

محمدی در ادامه با اشاره به فعالیت های این اداره کل در حوزه های مختلف به ارائه آموزش های مهارتی در پادگانها اشاره کرد و گفت : با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری و تأکید به فراگیری مهارت توسط سربازان در طول مدت خدمت مقدس سربازی، تعهد آموزشی در این زمینه 150 هزار نفرساعت بوده که 210 درصد عملکرد در قالب 2500 نفر دوره با همکاری یگان های نظامی استان محقق شد .

   مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه افزود : در شهر کرمانشاه و سایر شهرستان های استان  118 کارگاه ثابت در  مراکز آموزش فنی و حرفه ای ثابت در رشته های مختلف و بر حسب نیاز منطقه در راستای ارائه خدمات آموزشی و مهارتی مشغول فعالیت هستند که در این مورد عملکرد 102 درصدی در قالب یک میلیون و 841 هزار نفر ساعت را شاهد بودیم که می توانست درصد بیشتری را شامل شود که با توجه به جابجایی صورت گرفته در تبدیل وضعیت مربیان و انتقال ایشان به سایر ادارات، این مهم محقق نشد .

وی عملکرد دیگر بخش های آموزشی این اداره کل را اینگونه بیان کرد : در حوزه آموزش به روستاییان 117درصد، زندان 122 درصد، سیار شهری 158 درصد، صنایع و اصناف 153 درصد و ضمن کار 190 درصد عملکرد آموزشی محقق شد .

محمدی با توجه به اهمیت حوزه آموزش مهارت آموزی محیط واقعی کار  بیان داشت : در این حوزه در سال  1397 خوشبختانه با همکاری مناسب اتاق اصناف 205 درصد در قالب 2 هزار و 510 نفر دوره عملکرد آموزشی صورت گرفت .

یاور محمدی با اشاره به تعهد کلی این اداره کل در سال 1397 گفت : تعهد بخش دولتی ، 3 میلیون نفر ساعت بوده که خوشبختانه در پایان سال 4 میلیون و 142 هزار نفر ساعت در قالب 21 هزار و 543 نفر دوره عملکرد آموزشی در بخش دولتی ارائه شده است .

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه با بیان این مطلب که نیاز است که آموزش ها به حوزه خدمات و گردشگری نیز سوق پیدا کند افزود : از برنامه های مهم این اداره کل گسترش آموزش های مهارتی مورد نیاز بازار کار و بر اساس نیازسنجی از مناطق مختلف استان است .

وی تمرکز آموزش و علاقمندی جامعه بر روی چند حرفه و رشته را از مشکلات مهم ارزیابی کرد و گفت : می بایست با گسترش فرهنگ مهارت آموزی در جامعه و معرفی رشته های مختلف بتوان تناسب خوبی بین رشته ها و مشاغل مورد نیاز جامعه را فراهم آورد .

محمدی ارائه آموزش در بخش خصوصی را از دیگر محورهای این اداره کل بیان داشت و گفت : در استان کرمانشاه حدود 235 آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد در بخش های خدمات، صنعت، کشاورزی و فرهنگ و هنر مشغول ارائه آموزش های مهارتی به متقاضیان می باشند .

انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی استان که به نحوی متولی آموزش و اشتغال هستند از دیگر برنامه های اداره کل آموزش فنی و حرفه ای در راستای گسترش و تغییر رویکرد مهارت آموزی بود که مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه در ادامه با تقدیر از همکاری مناسب با ایشان افزود : با توجه به ظرفیت های موجود در دیگر دستگاه های اجرایی استان و بر اساس نیازسنجی صورت گرفته، اقدام به ایجاد کارگاه های  آموزشی در محل نمودیم که در بعضی رشته ها دوره های آموزش عملی در مراکز این اداره کل صورت گرفته است .

در راستای کاهش آسیب های اجتماعی این اداره کل طی تفاهم نامه هایی با شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، امور بانوان استانداری، دفتر اجتماعی استانداری و همچنین توانمندسازی و ارتقای مهارت شاغلین حوزه صنعت و کارخانجات نیز از دیگر برنامه های مهم اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه بود که یاور محمدی در این جلسه به آنها اشاره داشت .

وی از فعالیت های این اداره کل در مناطق زلزله زده گفت و افزود : با توجه به نیاز منطقه به کارگر و استادکار مهار ساختمانی جهت ساخت و ساز مناطق آسیب دیده از زلزله، اقدام به ایجاد چندین کارگاه سیار آموزشی شد که با اعزام مربیان مجرب حدود 350 نفر در حین کار آموزش های لازم ارائه شد .

یاور محمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه افزود : در مسابقات ملی مهارت کشوری در سال 1397 استان کرمانشاه موفق به کسب 4 مدال طلا و 6 دیپلم افتخار در رشته های مختلف شد که در نهایت علیرغم اینکه در اکثر رشته ها شرکت کننده نداشتیم اما با این وجود رتبه 5 کشوری در این زمینه حاصل شد .

وی به برنامه های اداره کل در سال 1398 اشاره کرد و گفت : با توجه به اسناد بالادستی و قوانین و چارچوب های کاری، سیاستهای آموزشی برای سالجاری طراحی شده است که از جمله افزایش سطح  برنامه های مشارکتی با دیگر  دستگاه های اجرایی متولی آموزش و اشتغال استان و سایر دستگاه هایی که نیاز به ارائه خدمات آموزشی و مهارتی دارند است .

محمدی دیگر برنامه اداره کل در سال جاری را تقاضا محوری بیان داشت و افزود : انطباق نیاز آموزشی شهرستان های استان در راستای اشتغالزایی با آموزش های مهارتی این اداره کل بر اساس تقاضا و نیاز مناطق مختلف استان از دیگر برنامه های در دست اقدام این اداره کل در سالجاری  می باشد .

وی افزود : افراد جویای کار و غالبا بیکار استان متأسفانه در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی نمود بیشتر دارد و این مهم به خاطر نداشتن مهارت و توان مهارتی کافی برای ورود به بازار کار پس از پایان تحصیلات دانشگاهی است که از دیگر برنامه های این اداره کل برای سالجاری ایجاد یک مرکز مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه های استان جهت تطبیق ایشان با بازار کار است که امید است با همکاری دانشگاه های ذی نفع بتوان در این زمینه قدم های مثبتی برداشت .

محمدی گفت : ایجاد مرکز مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه ها باعث ایجاد زنجیره ارزش شغلی یعنی آموزش های مهارتی لازم ارائه و با همکاری اداره کار و انجمن های کاریابی استان حوزه های کاری مشخص و در  صورت نیاز تسهیلات جهت ایجاد شغل پرداخت می شود که در نهایت توسط واحدهای پذیرنده متولی به بازار کار معرفی می شوند که با طی این مسیر شانس فرد برای دستیابی به شغل افزایش پیدا خواهد کرد .

اجرای طرح تکاپو از دیگر برنامه های مورد اشاره در سالجاری بود که مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه در این زمینه گفت : این طرح با تشریح حوزه های اشتغال شهرستان ها به تفکیک، مسیر آموزشی این اداره کل هم  در سالجاری در این زمینه گسترش خواهد داشت تا بر اساس نیازهای منطقه آموزش های مهارتی ارائه شود .

یاور محمدی ارائه خدمات به مناطق کمترتوسعه یافته و مرزی استان را از دیگر برنامه های این اداره کل در سالجاری اعلام کرد و گفت : در بودجه سال 1398 در خصوص افزایش توان مهارتی این مناطق ردیف اعتباری  مشخص شده است .

در ادامه نوزدهمین جلسه شورای مهارت استان که در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد، کلیپی از عملکرد اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه در زمینه ارائه آموزش های مهارتی رایگان به زنان سرپرست خانوار پخش شد و یاور محمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه در ادامه افزود : بر اساس تفاهم نامه  سه جانبه وزارت کشور، معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری و  سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ، ارائه آموزش های مهارتی رایگان به زنان سرپرست خانوار در مناطق حاشیه نشین در 10 استان کشور در دستور کار قرار گرفت که استان کرمانشاه در زمینه اجرای این طرح پیش قدم بود در حال حاضر در 5 منطقه مشخص شده این آموزش ها در حال اجراست و از برنامه های سالجاری ادامه ارائه این آموزش ها در راستای کاهش آسیب های اجتماعی است .

در پایان مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه ضمن اعلام سیاست کلی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور افزود : جهت تحقق برنامه های اعلام شده نیاز به همکاری جدی سایر دستگاه های اجرایی استان است که بتوان بر اساس چارچوب مشخص و استانداردهای آموزشی قابل اجرا بتوان در راستای کاهش آمار بیکاری و افزایش توان مهارتی افراد جامعه قدم های مثبتی برداشته شود .


تاریخ درج خبر : پنج شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٨ | ساعت درج خبر : ١٥:٤٢ | تعداد نمایش خبر : 166
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دوشنبه ٠٥ آبان ١٣٩٩
جشنواره یاریگران زندگیپنج شنبه 6 شهريور 1399
فراخوان عضویت در کمیته های تخصصی اندیشکده آینده نگاری وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی شنبه 28 تير 1399
شیوه نامه ضوابط و نحوه انتخاب مربیان و روسای نمونه سال 99پنج شنبه 12 تير 1399
مجموعه رسانه های آموزش کنترل و پیشگیری بیماری ویروس کروناپنج شنبه 8 اسفند 1398
فراخوان طرح های پژوهشی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاهسه شنبه 29 بهمن 1398
فراخوان طرح های پژوهشی به همراه فهرست عناوین پروژه هاسه شنبه 24 دی 1398
دفترچه دوره های آموزشی سه ماهه چهارم سال 1398چهارشنبه 27 آذر 1398
شناسایی افراد واجد شرایط در رشته های پیوست جهت حضور در دومین دوره مسابقات آسیایی مهارت در کشور امارات متحده عربیچهارشنبه 13 آذر 1398
شیوه نامه انتخاب پژوهشگر برتر دستگاه های اجرایی استان در سال 1398دوشنبه 6 آبان 1398
دفترچه دوره های آموزشی سه ماهه سوم 1398چهارشنبه 27 شهريور 1398
دفترچه دوره های آموزشی سه ماهه سوم 1398چهارشنبه 27 شهريور 1398
دستورالعمل اجرایی پرداخت تسهیلات از محل اعتبارات کمک های فنی و اعتباری به آموزشگاهها ( سازمان و صندوق کارآفرینی امید )پنج شنبه 14 شهريور 1398
فرم مشخصات متقاضیان پژوهشگر مهارتی برتر در سال 1398شنبه 26 مرداد 1398
دستورالعمل برگزاری جشنواره مهارت آموختگان كارآفرين برترپنج شنبه 6 تير 1398
ضوابط و نحوه انتخاب مربيان و روسای نمونه مراکز دولتیپنج شنبه 6 تير 1398
تصوير و لينكهاي روز
 
 
 پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

مرکز ارتباطات مردمی

پورتال استانداری کرمانشاه

سامانه شکایات و اعلامات سازمان بازرسی

سامانه ارتباطات مردمی

      وزارت تعلون،کارورفاه اجتماعی  

               لینک سامانه ستاد

 

بازديدکنندگان اين صفحه:161086|بازديدکنندگان امروز:43|کل بازديدکنندگان:6082668|بازديدکنندگان آنلاين:2|زمان بارگزاري صفحه:0.6420ثانيه