عنوان ها
 
 
 پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

مرکز ارتباطات مردمی

پورتال استانداری کرمانشاه

سامانه شکایات و اعلامات سازمان بازرسی

سامانه ارتباطات مردمی

       وزارت تعلون،کارورفاه اجتماعی  

 

صفحه اصلي|سايت مراكز|تماس با ما|پست الكترونيك|منشور اخلاقي سازمان|پرتال اداری|English
.::"   سال جهش تولید "کشور به موازات نیاز به علم، به پنجه های کارآمد هم نیاز دارد . (مقام معظم رهبری مدظله العالی) ::..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح كارورزي

طرح کارورزی

کلیات :

مقدمه:  اهمیت نقش تحصیلکردگان دانشگاهی نو آور وتوسعه محور درتوسعه وپیشرفت کشور لزوم اهمیت انتقال مهارت های مختلف به این گروه ، توسعه صنعتی و فناوری ، افزایش پایداری شاغلین ، مدیران و متخصصین صنعت وبنگاههای اقتصادی و توسعه متمرکز تکنولوژی،  کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی به عنوان یک ابزار نسبتاً جدید و موفق از ظرفیت ها و قابلیت های زیادی برای ایجاد یا ارتقاء مهارت های حرفه ای و فنی فارغ التحصیلان برخوردار است. کارورزی بعنوان یک روش بسیار مترقی و کارآمد، مکمل آموزشهای دانشگاهی و پیش نیاز سازگاری کامل افراد تازه کار با محیط های کاری، حرفه ای است خوشبختانه تجربه محدود کارورزی در کشور ما نیز مؤید استقبال خوب و دانش آموختگان و کارفرمایان از این طرح است. با توجه به حمایت های مالی و حقوقی و قانونی دولت از این طرح و ایجاد حاشیه امنیت برای کارفرمایان و کارورزان این طرح روزبه روز در حال گسترش است. در این راستا وزارت کار و امور اجتماعی با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور قصد دارد با اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی برای حذف تدریجی عدم تعادل موجود در بازار کار کشور و نوسازی ساختار نیروی انسانی زمینه را برای انتقال و ارتقای داشته های علمی و تجربی به فارغ التحصیلان دانشگاهی در بستر مناسب جهت ورود به بازار کار کشور فراهم نماید.

اهداف :
- کمک به فارغ التحصیلان جوان برای دستیابی به شغل پایدار و مولد
- ایجاد زمینه ای مناسب برای رشد فرهنگ بکارگیری نیروهای متخصص در واحدهای اقتصادی
- ارتقاء سطح علمی بخش های تولیدی با رویکرد اصلاح ساختار تولید

تعاریف :

1-      کارورز :

کارورز یک کارمند تمام وقت برای یک مدت معین است که علاوه بر یادگیری از طریق فرآیند انجام کار کارورزی ، مسیر ترقی شغلی را با دریافت حقوق معین نیز طی می نماید.

2- واحد پذیرنده کارورز :

واحدهای پذیرنده واحدهایی هستند که از سوی مجریان طرح به عنوان واحدهای کارورز پذیر به مناطق استانی سازمانی فنی و حرفه ای معرفی می گردند. این واحدها شامل نهادها، شرکتها، کارگاهها و بنگاههای خصوصی و تعاونی و دولتی می باشند. این واحدها نباید از واحدهای ستادی وزارتخانه ها، موسسات، ادارات و دفاتر مرکزی شرکتهای دولتی باشند. و واحدهای ستادی فقط در مناطق محروم مجاز به پذیرش کارورز می باشند

مجریان طرف قرارداد این سازمان

کلیه دستگاههای اجرایی دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی می باشند که مسئولیت اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی را عهده دار شده اند. وزارتخانه های تعاون ، نیرو ، راه و ترابری ، صنایع و معادن ، نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات ، بازرگانی و مسکن و شهرسازی مجریان طرح قرارداد سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور می باشند و در این راستا با وزارتخانه های تعاون، صنایع و معادن و بازرگانی تفاهم نامه همکاری منعقد گردیده است

شرایط دوره کارورزی:

1- دارا بودن مدرک پایان دوره تحصیلی در مقاطع کاردانی و بالاتر از دانشگاهها و مراکز آموزش عالی
2- از گروههای فارغ التحصیل علوم پزشکی که موظف به گذراندن طرح 2 ساله هستند، انتخاب نشوند .
3- حداکثر سن شرکت در طرح کارورزی (اشتغال کارورز) برای مقطع تحصیلی کاردانی 25سال، مقطع تحصیلی کارشناسی 28 سال و مقطع کارشناسی ارشد و مقطع تحصیلی دکتری 35 سال می باشد.
4- نداشتن اشتغال و تعهد اشتغال به سایر مؤسسات و سازمانها
5- نداشتن اشتغال به تحصیل
6- نداشتن هر گونه منع خدمتی
7- داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه
8- داشتن توانایی جسمانی

طول دوره کارورزی:
طول دوره کارورزی با توجه به شرایط و بر حسب رشته تحصیلی توسط دستگاههای اجرایی حداکثر بمدت 11 ماه زیر نظر وزارتخانه های مجری در واحدهای پذیرنده اجرا می گردد.

مزایای طرح:

1- پرداخت کمک هزینه کارورزی :
 کمک هزینه طبق دستورالعمل برای استانها تخصیص یافته است که می بایست این کمک هزینه برای مقاطع تحصیلی به شرح زیر اختصاص یابد.
کاردانی 50 درصد حداقل حقوق و دستمزد تعیین شده توسط شورای عالی کار
کارشناسی 70 درصد حداقل حقوق و دستمزد تعیین شده توسط شورای عالی کار
کارشناسی ارشد و بالاتر 90 درصد حداقل حقوق و دستمزد تعیین شده توسط شورای عالی کار
از 50 درصد کمک هزینه مذکور توسط مجری طرح و 50 درصد باقیمانده توسط واحد پذیرنده به عنوان کمک هزینه کارورزی به کارورز پرداخت می شود.

2- استخدام کارورز:
در صورتی که واحد پذیرنده تمایل به استخدام کارورز را داشته باشد قراردادی به مدت 4 سال بین کارورز و واحد پذیرنده منعقد می گردد.

3- سهم بیمه کارورز :
کارورز در طول دوره کارورزی از بیمه حوادث و عمر برخوردار می گردد . در صورتی که واحد پذیرنده با کارورز قرارداد حداقل 4 ساله انعقاد کند، حق بیمه کارورز به مدت 3 سال از سوی سازمان فنی و حرفه ای تأمین می شود.

بازديدکنندگان اين صفحه:46404 |بازديدکنندگان امروز:2287|کل بازديدکنندگان:7483050|بازديدکنندگان آنلاين:13|زمان بارگزاري صفحه:0.9555ثانيه